Mesto Paríž si väčšina ľudí spája s romantikou. Oprávnene. Ale ľudia zaoberajúci sa aj tou druhou, temnejšou stranou či záhadami sveta, si pod pojmom Paríž predstavia najmä katakomby .
Pokiaľ sa k týmto ľuďom aspoň z časti radíte aj vy, pravdepodobne ste už videli dostupné video, respektíve nájdený záznam z videokamery, na ktorom sa dotyčný muž rozhodol tieto blúdne a nekončiace katakomby preskúmať a natočiť ich záznam na vlastnú päsť, bez doprovodu. Video končí jeho zdesením, útekom a pohodením kamery na miesto, na ktorom bola kamera následne nájdená. O mužovi dodnes nikto nič nevie, jediné, čo po ňom zostalo je video, ktoré si inak môžete pozrieť aj na Youtube- paris catacombs lost man footage.
Na katakomby v Páríži sa preto pozrieme aj my prostredníctvom tohto článku.
V malom parku s názvom Place Denfert- Rochereau si všimnete pamiatky mesta, no už málokto by venoval pozornosť skutočne nenápadnej búdke zelenej farby. A práve vstupom do tejto búdky sa začína vaša cesta do toľko obávaných a diskutovaných katakomb. Kto by to bol tušil. Tento vchod však pôsobí nenápadne zrejme z dôvodu ochrany zvedavých turistov. Nie, že by domáci verili na strašidlá či zlých duchov, ale pointa pôsobí reálnejšie- v katakombách sa totiž veľmi ľahko stratíte.
A statiť sa v týchto priestoroch pôsobí skutočne hororovo- tieto miestnosti sú preplnené ľudskými pozostatkami, respektíve obrovským množstvom lebiek a kostí, ktoré sú však priam pedantsky usporiadané. Je to ako keby historické pohrebisko z konca 18. storočia, kedy mal (nielen) Paríž jeden smutne pôsobiaci problém- priveľa mŕtvol vzniklých nedostatkom kvalitnej hygieny a medicíny. Tým pádom by sa muselo stavať čoraz viac cintorínov, ktoré by siahali až k centru mesta. To by ale hygiene a zdraviu ľudí žijúcich v centre mesta uškodilo ešte viac.
A tu sa dostávame k účelu katakomb, ktoré daný problém vyriešili a uschovali kosti a lebky veľkého množstva nebožtíkov bez toho, aby sa museli budovať ďalšie cintoríny siahajúce k centru mesta.