Na začiatok si musíme uvedomiť niekoľko priorít ktoré od auta očakávame. Medzi najhlavnejšie patrí to k čomu ho budeme využívať. Jazda po meste, alebo diaľničné kilometre? Sťahovanie náradia na chalupu alebo obratné parkovanie v úzkych uličkách? Je hlavné si rozmyslieť či chceme karosársku variantu kombi, alebo hatchback alebo sedan, poprípade obľúbený liftback akým je napríklad škoda Octavia. Poslednými dňami sa stáva populárna aj variant SUV alebo mestský crossover, teda vyššie vozidlo ktoré dáva väčší pocit bezpečia a tiež uľahčuje nastupovanie čo je nemalá výhoda pre skôr narodených.
Kde hľadať? Vozidlá môžeme hľadať na internetových portáloch alebo aj v autobazároch, vždy ale platí, že vozidlo od súkromného predajcu je zárukou väčšej istoty ako autobazári
Načo si dávať pozor? Predovšetkým na stav vozidla. Je veľkým plus ak dané vozidlo poznáte a tým pádom viete že vás predávajúci neklame a vozidlo je vážne nebúrané a kilometre na palubnej doske nie sú stočené. D8vame pozor aj na celkový stav vozidla už pri prvej obhliadke. Je auto naleštené a priveľmi čisté? Možno predávajúci chce váš pohľad odpútať od niečoho iného. Pozeráme či sú na aute originálne diely a ak nie sú tak sa pýtame predávajúceho či si nie odôvodniť ich neoriginalitu.
Pozeráme spasovanie karosárskych dielov a medzery medzi plechmi. Ak diely nesedia môže ísť o búrané auto. Stav čalúnenia nám v dnešnej dobe veľa nepovie pretože koženková manžeta radiacej páky alebo volant sa vie ošúchať veľmi rýchlo poprípade sa tieto súčiastky dajú vymeniť nie až tak draho. Radšej sa zameriavame na jazdné vlastnosti. Dobrá funkčnosť bŕzd. Žiadne zvuky od náprav pri skúšobnej jazde. Tuhé riadenie. Žiadne škrípanie od motora či prevodovky sú znakom staraného auta s ktorým zvládneme ešte niekoľko tisíc kilometrov. Pozeráme aj stav pneumatík. Hladinu prevádzkových kvapalín ale aj napríklad to či idú plynule zavrieť a otvoriť všetky elektrické okná. Elektrika vozidla je veľmi chúlostivá vec a nefunkčnosť niečoho vás môže vyjsť pekne draho.