Stručne o firme
Každému kto sa aspoň trochu vyzná v tejto oblasti sa názov Apple automaticky spája so zosnulým Stevenom Jobsom. Firmu však založil spoločne s dvoma ďalšími: Stevenom Wozniakom a Ronaldom Wayneom v roku 1976. Svoje prvé úspechy zaznamenala s osobnými počítačmi Apple-I a II a priniesla na svet Macintosh (skrátene Mac), sériu počítačov s vlastným softwareom. Vo svete, ktorému dominoval Microsoft sa objavila vážna konkurencia. Od roku 2007 sa začal boj spoločnosti na fronte mobilných telefónov a prehrávačov. Dodnes je stabilnou a inovujúcou firmou, no kontroverzné témy ju neobchádzajú, napr. výrobné podmienky či pravda o Jobsovi a jeho pôsobení.
Produkty
Na trhu sa stretávame s mnohými modelmi, najčastejšie však so sériou mobilných telefónov iPhone. Po prvom z roku 2007 nasledovalo 13 ďalších, posledným je zatiaľ iPhone X. Majú vlastný software iOS. Pri porovnávaní s mobilmi iných značiek sa viac ako kvalita kritizuje limitované úložisko pamäte a cena. Takmer rovnaké je to aj so sieťou tabletou iPad. Počítače Macintosh sú i napriek cene, ktorá býva najčastejším dôvodom prečo si vybrať PC, veľmi populárne. Pravdou je, že sú skutočne o trochu kvalitnejšie ako bežné osobné počítače a poskytujú lepšiu ochranu a kreatívnejšie prostredie. Ak ale hľadáte niečo kvôli internetu a hrám tak MacBook (Air ani Pro) a iMac nie sú správna voľba. Na poli multimediálnych prehrávačov sa od roku 2002 držia iPody (Nano, Touch).
Cena
To čo sa najčastejšie rozoberá v súvislosti s produktami je ich cena. Cena za nový iPhone mimo akcie sa pohybuje niekde medzi 400 až 1 200 eurami zatiaľ čo ceny počítačov sa pohybujú okolo 800 až 2 000 eur. Cena iPodu sa bohuje nad 200 eur. V cene sú však služby a servis, skvelá technická podpora, aplikácie a jednoduchý systém platieb. I napriek tomu je ale pochopiteľné prečo nie sú produkty príliš rozšírene, no na druhú stranu je vidno ako si držia klientelu a sú schopný konkurovať.
Kvalita
Pokiaľ ide o kvalitu tak vo väčšine prípadov Apple vedie. Človek jednoducho dostane skutočne to za čo si zaplatil. Kolujú pochybnosti o skutočných podmienkach za akých sa ich produkty vyrábajú, ale to je problém mnohých podnikov a oblastí, nie len u elektra. Ak si teda chcete vyskúšať niečo nové a máte peniaze nazvyš nie je na škodu dať jablku šancu. Cena je prekážkou, ale stojí za to ju prekročiť.