Kvalitné strešné krytiny tvoria základ každej novostavby alebo rekonštruovaného domu. Strešné krytiny vedia ovplyvniť celkový vzhľad nehnuteľnosti, jej životnosť a účinnosť. V súčasnosti je na trhu viacero typov, rozmerov, materiálov, farieb z ktorých sa dajú strešné krytiny vyrobiť. Keďže nová strecha nie je lacnou záležitosť, tak pri výbere strešnej krytiny si dajte poriadne záležať a zhodnoťte všetky dôvody pre a všetky proti.
Kedy sa oplatí kúpiť novú strešnú krytinu?
Ak ste sa pustili do novostavby domu, tak otázka na odpoveď je jednoduchá a strešnú krytinu si zvolíte podľa vašich požiadaviek hneď na začiatku. Ak však idete rekonštruovať starší dom, napríklad po rodičoch, je vhodné zvážiť, či sa oplatí strechu neustále opravovať alebo je lepšie investovať do novej strešnej krytiny. Pretože neustále náklady na opravu strechy a taktiež aj škody, ktoré zatekajúca voda spôsobila bývajú neúnosné je voľba novej strešnej krytiny výborným nápadom. Výmena strešnej krytiny je však zásadný krok, ale krajšia, kvalitnejšia a plne funkčná strešná krytina vie zabezpečiť pohodlie a kvalitu života na niekoľko dlhých desaťročí.
Ak sa rozhodnete zakúpiť novú strešnú krytinu, treba si však zodpovedať aj otázku kam s tou starou?
Strešné krytiny môžu byť betónové, pálené, plechové alebo bitúmenové. Z hľadiska recyklácie ich možno rozdeliť na recyklovateľné a nerecyklovateľné a taktiež na bezpečné a nebezpečné. Medzi nebezpečné strešné krytiny patria eternitové krytiny a azbestocementové krytiny, ktoré obsahujú nebezpečný azbest. Keďže azbest je veľmi škodlivá a nebezpečná látka, tak s týmto typom strešných krytín musia pracovať iba certifikované osoby, pretože azbest je zo zákona označený ako nebezpečná látka. Ostatné typy strešných krytín je možno dať na skládku v danej obci alebo ich efektívne recyklovať. Bežná škridla sa dá napríklad použiť na výstavbu chodníkov, dlažieb, terás alebo základové dosky pre novostavby a napríklad keramická krytina sa dá rozdrviť a použiť ako antuka pre športoviská či tenisové kurty. Zbúranie strechy sa v žiadnom prípade neodporúča robiť laikom, ktorí nemajú s búraním strechy žiadne skúsenosti. Pri búraní strechy je nutné tiež posúdiť to, či potrebujete stavebné povolenie alebo nie. Je dobré si to dopredu preveriť, aby ste sa vyšli prípadným nepríjemnostiam.
Recyklácia stavebného odpadu zo strechy alebo ekologické zlikvidovanie starých strešných krytín je obrovským krokom vpred, pretože sa dá vyhnúť znečisťovaniu životného prostredia.
Výrobcom kvalitných strešných krytín je aj spoločnosť, ktorú nájdete na webovej stránke www.krytina.sk. Nájdete tam strešné krytiny, ktoré sa vyznačujú prvotriednou kvalitou a atraktívnym dizajnom, ktorý vyzdvihne špecifickosť každej nehnuteľnosti.