EÚ vydala 10-stranový zoznam ciel pre tovary z USA, od motocyklov Harley-Davidson po bourbon. Kanada a Mexiko plánujú aj odvetné opatrenia proti clám.
Pani Malmstromová uviedla, že EÚ by mohla spochybniť tento krok v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ale že tarify na dovoz z USA sú nevyhnutné, pretože „nemôžeme tieto sadzby len zobrať a mlčať“. Komisár povedal, že napriek „vyváženému“ kroku EÚ neboli obidve strany v obchodnej vojne.
„To, v čom sme, je veľmi ťažká situácia,“ povedala pani Malmstromová. Táto situácia by mohla byť zmiernená len tým, že USA stiahli svoje opatrenia proti EÚ, dodala. Pán Trump tvrdil, že tarify budú chrániť amerických výrobcov ocele, ktoré sú životne dôležité pre národnú bezpečnosť. Tiež sa sťažoval na prekážky, s ktorými sa americké firmy stretávajú v Európe a inde.
Po prejave pani Malmstromovej zopakovala svoju výzvu na „spravodlivý obchod“.
„Budeme to mať pre našich pracovníkov a pre naše spoločnosti a viete čo? Druhá strana to chápe,“ povedal. Pán Trump povedal, že americká ekonomika je dostatočne silná, aby zvládla dôsledky taríf a odvetných opatrení, a odmietla obavy z odcudzenia diplomatických spojencov.
„Sú to naši spojenci, ale ekonomicky nás využívajú,“ povedal. Francúzsky prezident Emmanuel Macron zavolal pánovi Trumpovi, aby mu povedal, že tarify sú „nelegálne“. Pán Trump povedal pánovi Macronovi, že je potrebné, aby USA „vyvážili obchod“ s EÚ.
Britský minister zahraničných vecí Liam Fox uviedol, že 25% odvod z ocele je „zjavne absurdný“ a dodal: „Bolo by veľké škoda, keby sme skončili v obchode s našimi najbližšími spojencami“.
Gareth Stace, vedúci obchodného úradu UK Steel, uviedol, že tarify sú „žiadnym spôsobom, ako zaobchádzať s vaším priateľom“ a vyzvali vládu, aby zabezpečila 31 000 pracovných miest v priemysle.
Justin Trudeau, kanadský premiér, povedal, že krok USA je „úplne neprijateľný“ a odmietol tvrdenie.